Recent News
Sztuczna skóra

Skóra głowonoga jest miękkim organem, który może wytrzymać złożone deformacje, takie jak rozszerzanie, kurczenie, zginanie i skręcanie. Posiada również funkcje poznawcze typu „sense-and-respond”, które umożliwiają skórze wyczuwanie światła, reagowanie i kamuflowanie jej użytkownika. Chociaż sztuczne skóry z tymi fizycznymi lub poznawczymi zdolnościami istniały już wcześniej, według Yu, do tej pory żadna nie wykazywała jednocześnie obu cech – kombinacji potrzebnej do zaawansowanych, sztucznie inteligentnych urządzeń bioelektronicznych skóry.  

„Chociaż ostatnio opracowano kilka urządzeń sztucznej skóry kamuflującej, brakuje im krytycznych niecentralnych neuromorficznych zdolności przetwarzania i poznania, a materiałom o takich zdolnościach brakuje solidnych właściwości mechanicznych” – powiedział Yu. „Nasze niedawno opracowane miękkie urządzenia synaptyczne osiągnęły inspirowane mózgiem systemy obliczeniowe i sztuczne systemy nerwowe, które są wrażliwe na dotyk i światło, które zachowują te neuromorficzne funkcje po dwuosiowym rozciągnięciu”.  

Aby jednocześnie osiągnąć zarówno inteligentność, jak i rozciągliwość, badacze skonstruowali tranzystory synaptyczne w całości z materiałów elastomerowych. Te gumowe półprzewodniki działają w podobny sposób jak połączenia neuronowe, wymieniając krytyczne wiadomości dla potrzeb całego systemu, nieprzepuszczalne dla fizycznych zmian w strukturze systemu. Kluczem do stworzenia urządzenia o miękkiej skórze, posiadającego zarówno zdolności poznawcze, jak i rozciągające, według Yu, było zastosowanie elastomerowych materiałów gumiastych do każdego komponentu. Dzięki temu podejściu powstało urządzenie, które może z powodzeniem wykazywać i utrzymywać neurologiczne zachowania synaptyczne, takie jak wyczuwanie obrazu i zapamiętywanie, nawet gdy jest rozciągane, skręcane i szturchane o 30% poza naturalnym stanem spoczynku.  

„Wraz z niedawnym przypływem inteligentnych urządzeń skórnych, wdrożenie funkcji neuromorficznych do tych urządzeń otwiera drzwi dla przyszłego kierunku w kierunku bardziej potężnej biomimetyki” – powiedział Yu. „Ta metodologia implementacji funkcji poznawczych w urządzeniach inteligentnej skóry może być ekstrapolowana do wielu innych obszarów, w tym neuromorficznych computing wearables, sztucznych organów, miękkiej neurorobotyki i protetyki skóry dla inteligentnych systemów nowej generacji”.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *