Recent News
Samokontrola

Od lat czterdziestych XX wieku psychologowie badają teorię samokontroli.

Naukowcy badali, dlaczego ludzie podejmują decyzje, które robią, zwłaszcza te, które prowadzą do uwięzienia. Uważa się, że nasze osobiste doświadczenia w sposób ukryty przyczyniają się do podejmowania nowych decyzji w oparciu o te doświadczenia. Dowiedzmy się nieco więcej o psychologii stojącej za samokontrolą.

Zdolność do kontrolowania naszych impulsów jest oparta na korze przedczołowej mózgu. Ta część ludzkiego mózgu jest bogata w złożone połączenia neuronowe, które pozwalają nam planować, wywierać siłę woli i osiągać nasze cele. W świecie wypełnionym konkurującymi ze sobą bodźcami, utrzymywanie samokontroli jest procesem wyczerpującym, który zmniejsza ludzką witalność. Innymi słowy, potrzeba dużo energii, aby skutecznie hamować nasze impulsy.

Ciekawe wyjaśnienie siły woli zostało dokonane na Uniwersytecie Columbia (Metcalfe & Mischel, 1999). Opisano w nim systemy gorące vs. chłodne jako ramy dla opisu opóźnionej gratyfikacji. Chłodny, poznawczy system „wiem” jest systemem emocjonalnie neutralnym i strategicznym oraz siedzibą samokontroli. Gorący, emocjonalny system „go” jest wysoce emocjonalnym systemem, który zazwyczaj podważa próby samokontroli.

W Carnegie Mellon, badania dotyczące trzewnego i racjonalnego podejmowania decyzji (Loewenstein, 1996) rzuciły światło na to, jak reakcja emocjonalna wpływa na zachowanie samokontroli. Czynniki trzewne są opisywane jako intensywne pragnienia, takie jak głód, pragnienie, pożądanie, nastroje i emocje, które są stanami napędowymi dla zachowania. Racjonalne decyzje są podejmowane, kiedy przeważają nad reakcjami trzewnymi.

Paradygmaty dwusystemowe, podobnie jak dwa poprzednie przykłady, zostały wykorzystane do dalszego wyjaśniania zachowań zdrowotnych (Hofmann, Friese, & Wiers, 2008). Jak każda inna decyzja, zachowania zdrowotne mogą być impulsywne lub refleksyjne.

Samokontrola zachowanie utylizuje distal cel orientacja w decyzjach robić w wszystkie scenariusze, ale ja jest szczególny interes w zdrowie zachowanie. Hidoniczne przyciąganie impulsu może skutkować niekorzystnymi wynikami w ogólnym stanie zdrowia. Głębsze zrozumienie zdolności do wzmocnienia refleksyjnej strony tego paradygmatu pozwala na poprawę zachowań zdrowotnych.

Inny paradygmat dwusystemowy opisuje paradoks zachowania widzianego przez ukryte i jawne poznanie (Stacy & Wiers, 2010). W tym ciekawym badaniu wyjaśniono, że osoby uczestniczące w zachowaniach uzależniających są dość świadome plusów i minusów konsekwencji swoich wyborów. Bardziej wpływowe są te poznania, które nie są podejmowane w sposób refleksyjny. Oferowane w tej pracy są interwencje mające na celu pomoc adolescentom.

Test marshmallow” to słynny, choć czasem mocno dyskutowany, fragment badań (Mischel i Grusec, 1967) nad wrodzoną zdolnością do opierania się popędom. Eksperyment mierzył zdolność dzieci do oparcia się zjedzeniu marshmallows przez określony czas, na rzecz otrzymania większej ilości marshmallows później. Wyniki tego eksperymentu miały przewidywać wyniki w nauce i sukces w późniejszym życiu.

Interpretacja tych badań została podważona przez badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Rochester (Kidd, Palmeri, & Aslin, 2013). Oryginalny eksperyment został zmieniony, a złamane obietnice stały się czynnikiem wpływającym na podejmowanie decyzji przez grupy biorące udział w eksperymencie. To nowe badanie pokazało znaczenie niezawodności środowiska na zdolności decyzyjne dzieci.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *