22 rzeczy, które możesz zrobić, aby zrealizować te korzyści
Szczęście zależy od samodyscypliny. To my sami jesteśmy największymi przeszkodami na drodze do naszego szczęścia. O wiele łatwiej jest walczyć ze społeczeństwem i innymi, niż z naszą własną naturą.
Dennis Prager
Chociaż stawanie się bardziej zdyscyplinowanym nie jest łatwe, ponieważ często jest sprzeczne z naszymi bezpośrednimi pragnieniami i impulsami, jest osiągalne.
Oto kilka sposobów na to, by stać się bardziej samodyscyplinarnym:
Bądź poinformowany: Nie wskakuj na pomysł osiągnięcia ważnego celu bez zrobienia badań. Podczas gdy możesz być podekscytowany i chętny do rozpoczęcia; poprzez zrozumienie, co jest potrzebne, aby odnieść sukces i kroki potrzebne do osiągnięcia tego celu, twój cel będzie znacznie bardziej osiągalny.
Unikaj etykietowania siebie: Wszyscy mamy ten głos z tyłu naszej głowy, który powtarza wszelkiego rodzaju niekonstruktywne informacje. Jeśli ten głos mówi ci rzeczy takie jak „to po prostu nie jest 'ty'” lub „po prostu nie jesteś typem, który może odnieść sukces w tym celu” – konieczne jest, abyś nauczył się i praktykował bardziej pozytywną historię o sobie.
Nie odkładaj swojego życia na później: Jasne, lepiej jest uczestniczyć w tym wielkim zjeździe, ślubie lub innych znaczących wydarzeniach, gdy wyglądasz najlepiej. Ale nie uzależniaj życia od spełnienia wszystkich swoich celów. Dąż do ich osiągnięcia, ale w międzyczasie ciesz się życiem.
Zastanów się nad czasem: Bądź świadomy czasu, w którym chcesz ćwiczyć więcej samokontroli. Jeśli pewne pory roku są bardziej wymagające (np. dla wielu osób święta nie są najlepszym czasem na inicjowanie planów zdrowotnych i kondycyjnych), skup się na bardziej rozsądnym okresie.
Nie obwiniaj się za zauważone porażki i niepowodzenia: W trakcie podróży w kierunku lepszej kontroli, będą pojawiać się sporadyczne niepowodzenia. Nie postrzegaj ich jako niepowodzeń, które definiują całe twoje próby samodoskonalenia. Cała Twoja dotychczasowa ciężka praca nie zostanie zniweczona przez jedno dzisiejsze niepowodzenie. Wybacz sobie i wróć do programu.
Określ swoje krótko- i długoterminowe cele – i bądź konkretny: Samo stwierdzenie „Będę bardziej zdyscyplinowany w tym, jak radzę sobie z moimi finansami” lub „Będę bardziej wysportowany” nie wystarczy. Musisz wypisać konkretne cele po drodze i umieścić je w miejscu, gdzie będziesz je widział każdego dnia – na przykład na dużej kartce papieru na ścianie w kuchni.
Wybierz cele, które są odpowiednie dla ciebie; nie ulegaj oczekiwaniom innych: To, jak osiągniesz korzyści z samokontroli, zależy od twoich osobistych celów, zdolności i motywacji. Wybierz cele, które są dla ciebie znaczące.
Dąż do realistycznych celów: Pewnym sposobem na porażkę w osiąganiu celów samokontroli jest wybór nieosiągalnych celów. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś, maraton prawdopodobnie nie jest w Twojej najbliższej przyszłości. Realistyczne cele są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
Nie przesadzaj: Podczas gdy entuzjastycznie pogrążasz się w swoim nowym programie samokontroli, jeśli zauważysz, że nosi cię to w dół lub utrudnia inne obszary twojego życia, możesz przesadzić. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy wszystko jest na dobrej drodze.
Samodzielnie monitoruj swoje postępy: Samokontrola oznacza prowadzenie konsekwentnego zapisu swoich postępów. Psychologowie często włączają samokontrolę do programów interwencyjnych, nie tylko jako sposób zbierania danych, ale także dlatego, że jest ona związana z lepszym przestrzeganiem celów programu. To, w jaki sposób będziesz monitorować swoje postępy, zależy od Ciebie (np. może to być telefon, komputer lub kartka papieru), ważne, że to robisz.
Podziel się swoim planem z przyjacielem: Dzieląc się swoimi nowymi celami samokontroli z innymi, będziesz bardziej skłonna trzymać się ich.
W razie potrzeby szukaj pomocy: Jeśli twój plan okazuje się niezwykle trudny, ponieważ coś blokuje lub sabotuje twój postęp, może nadszedł czas, aby poprosić o pomoc przyjaciela lub profesjonalistę.
Bądź optymistą; wyobrażaj sobie swój cel: Wydaje się to oczywiste, ale wyobrażając sobie siebie w pozytywnym świetle i mając optymistyczne nastawienie, będziesz miał większe szanse na sukces.
Rób przerwy: Czasami, nowe podejście do samodyscypliny może stać się przytłaczające i spowoduje, że osoba będzie czuła się pozbawiona. Dając sobie rozsądne przerwy (np. osoba próbująca schudnąć może pozwolić na jeden dzień w tygodniu, w którym wymagania są mniej rygorystyczne), będzie mniej prawdopodobne, że całkowicie się poddasz.
Praktykuj samoopiekę: Podczas gdy możesz świetnie sobie radzić w kierunku osiągnięcia swoich celów, pamiętaj, aby dbać o siebie w innych obszarach, aby pozostać dobrze zaokrąglonym i zdrowym.
Nie stwarzaj nowych problemów: Stawanie się bardziej zdyscyplinowanym nie powinno wiązać się z nierozsądnie drogimi programami, żywnością, praktykami, zajęciami itp. Na przykład, osoby próbujące osiągnąć postanowienia noworoczne mogą jeść wszelkiego rodzaju niezdrową żywność podczas świąt, tylko po to, by po nowym roku przejść na zbyt kosztowną zdrową żywność (Pope, Hanks, & Just et al., 2014).
Nagradzaj siebie: Nie zapominaj o nagradzaniu siebie po drodze. Małe, ale znaczące, nagrody pomagają utrzymać motywację.
Zidentyfikuj pozytywne wzorce: Zmierzając do celu, miej na uwadze osoby, które swoim zachowaniem inspirują lub sabotują Twoje wysiłki. Trzymaj się tej pierwszej grupy.
Unikaj rozproszenia uwagi i pokus: Wraz z wyczuciem czasu, wysiłki w kierunku samokontroli są wzmocnione, gdy nie jesteś poddany warunkom, które zakłócają twój postęp (np. kuchnia pełna śmieciowego jedzenia nie pomoże komuś pracującemu w kierunku zdrowego odżywiania).
Dostosuj cele, ale tylko w razie potrzeby: Jeśli stwierdzasz, że twoje pierwotne cele były albo zbyt trudne do realistycznego spełnienia, albo nie stanowiły wystarczającego wyzwania, to dobrze jest je skorygować.
Dziel się swoimi sukcesami: Gdy przekonasz się, że dobrze radzisz sobie z realizacją swojego planu, podziel się swoimi postępami z innymi, którzy będą z ciebie dumni. Zwiększy to Twoją samoocenę i dalszą motywację.
Bądź IN na dłuższą metę: Pamiętaj, że stawanie się bardziej samodyscypliną może być dla Ciebie nowym sposobem myślenia; a sposoby myślenia mogą być trudne do zmiany. Zmiana naszych zachowań i oczekiwań jest zawsze wyzwaniem, a nagrody wymagają czasu, aby je zrealizować. Jeśli jednak będziesz się tego trzymać, a jednocześnie potraktujesz swoje cele jako zmiany w stylu życia (w przeciwieństwie do zmian tymczasowych), będzie bardziej prawdopodobne, że zobaczysz rezultaty.