Recent News
Inteligencja emocjonalna

Czym są umiejętności z zakresu Inteligencji Emocjonalnej?

Przyjrzyjmy się kilku przykładom tego, jak umiejętności EI wyglądają w naszym codziennym życiu, ze szczególnym uwzględnieniem związku pomiędzy umiejętnościami inteligencji emocjonalnej a umiejętnościami społecznymi. Użyjemy zarówno przykładów z miejsca pracy, jak i rozważymy, jak EI wygląda w relacjach zawodowych.

Słuchanie innych

Jan pracuje w agencji reklamowej i podczas burzy mózgów może zrobić się trochę gorączkowo. Każdy walczy o to, by jego zdanie zostało wysłuchane, myśląc, że ma najlepszy pomysł. Dość często prowadzi to do wielu podniesionych głosów. Kiedy Bob przedstawia pomysł na kampanię, trudno jest mu wyrazić swoje zdanie, jeśli inny członek zespołu nie mówi nad nim, co świadczy o braku szacunku i może prowadzić do zranienia uczuć.

Sugerując spokojnie, aby ludzie słuchali siebie nawzajem w ciszy, kiedy mają głos, Jan wykazuje się silną Inteligencją Emocjonalną. Konkretnie, dostrzega, że Bob nie przyjmuje tego zbyt dobrze pod względem emocjonalnym, a także stara się zarządzać emocjami w sali. W grę wchodzi zarówno rozpoznanie, jak i skuteczne radzenie sobie z emocjami zespołu.

Kiedy wszyscy zaczynają słuchać siebie nawzajem, zgodnie z sugestią Jana, dużo łatwiej jest podjąć wspólnie konstruktywną decyzję.

Ułatwianie myślenia

Daniel jest kontrolerem parkowania, a jego praca oznacza niestety, że czasami ludzie wracają do swoich samochodów i znajdują go wypisującego mandaty. Przez lata nauczył się, że autorytatywna postawa „tylko wykonuję swoją pracę” wywołuje negatywne reakcje kierowców. Często prowadzą one do skarg na jego pracę.

Kiedy kierowcy przyłapują Daniela na wypisywaniu mandatów, zaczyna on rozmowę od uśmiechu. Pyta, jak się mają i czy wszystko w porządku, a następnie rozpoczyna rozmowę o pogodzie. Dzięki wykrywaniu i uwzględnianiu ich emocji, a następnie dostosowywaniu swojej strategii komunikacyjnej przy użyciu procesów umysłowych wyższego rzędu, udało mu się zmniejszyć liczbę skarg na niego o 90%. Udało mu się również skutecznie zarządzać emocjami innych osób, pomimo ich potencjalnie irracjonalnego zachowania.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *